Konferencja 4 czerwca 2019

Konferencje dla mieszkańców naszej gminy zorganizowaliśmy 04.06.2019r. o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej w Łambinowicach.

Przygotowania do zebrania zaczęliśmy około trzy tygodnie wcześniej, spotykaliśmy się wtedy trzy razy w ciągu tygodnia. Na spotkaniach zajęliśmy się przygotowaniem prezentacji, rozdzieleniem ról oraz sprawami organizacyjnymi dotyczącymi spotkania takimi jak lista obecności, zaproszenia, plakaty informacyjne czy także przygotowanie sali w której miała się odbyć konferencja.

Zebranie trwało od 18:00 do 20:00, czyli 2 godziny.

Na początku Dawid Bocheński i Aneta Plachta przywitali przybyłych gości. Następnie każdy z nas przedstawił wyznaczoną części prezentacji: cel konkursu, opis osób, etapy konkursu, poszukiwanie nazwy grupy, tworzenie logo, spotkania, happening. Julia Lipka, Dawid Bocheński i Martyna Myśliwiec przedstawili swoje domy. Zaproszeni eksperci przekazali przybyłym swoją wiedzę na temat fotowoltaiki oraz odpowiadali na zadane im pytania.

Zaprosiliśmy dwóch prelegentów :

- Przedstawiciela Banku Ochrony Środowiska, odział Opole– Panią Aleksandrę Horozaniecką, która przedstawiła plusy brania pożyczki od BOŚ. Na zakończenie pogratulowała nam i była zachwycona naszymi działaniami.

- Eksperta od systemów fotowoltaicznych – Pana Andrzeja Burzyńskiego, który wytłumaczył na czym polega jego praca oraz zaprezentował nam swoje projekty paneli na różnorodnych rodzajach dachów.

Na spotkaniu pojawił się mieszkaniec naszej gminy Pan Marek Pytlik, który ma na dachu założone panele fotowoltaiczne. Przekazał zebranym korzyści wynikające z założenia PV.

W naszej konferencji korzystaliśmy z materiałów dostępnych na stronie konkursowej, były to filmy wyjaśniające pojęcia OZE i prosument oraz film przedstawiający różnice między kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi.

Uczestnicy spotkania to zaproszeni goście i mieszkańcy naszej gminy, było ich około 20. Na konferencji pojawili się oprócz ekspertów - Dyrektor naszej szkoły Pan Jarosław Figiel ,Pani Wicedyrektor Iwona Maduzia, z gminy Dyrektor ZEAO w Łambinowicach Pani Anna Pędziwiatr,  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aleksandra Kloska sołtys Mańkowic Wojciech Lewandowski oraz 14 mieszkańców naszej gminy.

Podczas wystąpień widać było duże zainteresowanie przybyłych gości. Uczestnicy zebrania byli zainteresowani założeniem paneli na swoich domach. Nie byli to tylko rodzice naszych kolegów, a zapytani skąd dowiedzieli się o spotkaniu, odpowiedzieli, że informacje były widoczne na terenie gminy. Padło wiele ciekawych pytań do ekspertów, oto kilka z nich:

  • Czy da się magazynować energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne?
  • Czy ilość energii wytwarzanej przez panele zmienia się podczas różnych pór roku?
  • Jakie pompy ciepła są najkorzystniejsze?
  • Czy ustawa nam cokolwiek gwarantuje?

Wszyscy otrzymali ulotki z BOŚ dotyczące kredytów, które zawierały:

  • wymianę starych kotłów na nowe,
  • budowę węzłów cieplnych oraz podłączenie do sieci ciepłowniczych i gazowych,
  • zakup i montaż nowego kotła,
  • zakup i montaż wewnętrznej części centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
  • wymianę przyłączy i węzłów cieplnych c.o. i c.w.o.,
  • zakup paliwa do kotłów,
  • przeprowadzenie prac termodernizacyjnych,
  • zakup i montaż pokrycia dachowego o naturalnym pochodzeniu.

W sali powiesiliśmy także plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz wcześniej przygotowane gazetki o OZE.

Po spotkaniu usłyszeliśmy od gości wiele miłych i inspirujących słów. Spora część naszych słuchaczy w pewnym momencie wdała się w grupową konwersację i przedstawiała swoje zdanie na temat paneli fotowoltaicznych.

Na zakończenie głos zabrał Dyrektor, który podziękował gościom, mieszkańcom za przybycie, a naszej opiekunce i nam za udział w tak trudnym i ważnym dla gminy konkursie.

Jest to nowe zagadnienie w naszej gminie, poruszyliśmy temat, który zainteresował naszych rodziców i ich znajomych. Coraz więcej słychać o panelach fotowoltaicznych i korzyściach płynących z ich zakładania. Roznosząc zaproszenia usłyszeliśmy bardzo dużo ciepłych i miłych słów zadowolenia, że podjęliśmy się pierwsi w gminie realizacji tak trudnego zadania. Na zakończenie roku Dyrektor Szkoły publicznie nam pogratulował i wręczył nagrody książkowe za zajęcie IV miejsca w I etapie. Tym samym pokazał jak ważny jest dla niego nasz udział w tym konkursie.