"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

W dn. 01.03.2021r. uczniowie klas I otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które przygotował Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana od 2017r. obejmuje dzieci w różnych grupach wiekowych, a od 2020r. pierwszoklasistów, jak również rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego.

Nowy etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację
w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

W skład Wyprawek Czytelniczych wchodzą:

- książka „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych. W opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej:

- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy z dziećmi i aktywności związane z tekstami z książki;

- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu
i czytania.

Wyprawki Czytelnicze zostały uroczyście wręczone uczniom. Niestety ze względu na obostrzenia wynikające z trwania epidemii i zaostrzony rygor sanitarny odbyło się to w klasach, w których dzieci przebywają w czasie lekcji.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z otrzymanych książeczek. Już następnego dnia z alfabetu wycinali literki i układali różne wyrazy. Zabawa była przednia.

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uważają, że jest to dobry sposób na upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych.