Informacje ogólne

Od 25 maja 2018 r. wszystkie szkoły i placówki oświatowe są związane nowymi przepisami unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych „RODO”.

Dane osobowe obejmują wszelkie informacje, które pomagają zidentyfikować daną osobę lub jej rodzinę. Jeśli chodzi o dokumentację szkolną jest to imię i nazwisko, adres tej osoby, jej dane kontaktowe, zapisy w rejestrze dyscyplinarnym oraz oceny i raporty z postępów w nauce. Ten rodzaj danych to dane „osobiste”, nawet jeśli dana osoba postanowi je opublikować.

Istnieje specjalna kategoria danych odnoszących się do bardziej wrażliwych tematów. W kontekście szkoły, ten rodzaj danych obejmuje dane biometryczne ucznia (np. odciski palców, zdjęcia), przekonania religijne (np. to, czy uczeń uczęszcza na lekcje religii czy nie), zdrowie (np. alergie) lub ograniczenia dietetyczne (które mogą wskazywać na religię lub stan zdrowia). Nieuprawnione użycie tego rodzaju danych może stanowić zagrożenie dla ludzi i dlatego też muszą być one przetwarzane w określonych warunkach. Szkoły nie będą mogły użyć tych danych bez wcześniejszej zgody rodziców uczniów.

Administratorem danych osobowych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły jest szkoła, którą reprezentuje dyrektor szkoły.

Wizerunek

Nie każde zdjęcie wymaga zgody na zamieszczenie w Internecie. Bez wyrażenia zgody można zamieścić zdjęcie wtedy gdy:

• Osoba przedstawiona na zdjęciu nie jest głównym tematem fotografii.
  • Zdjęcie pochodzi z publicznej imprezy, wycieczki szkolnej, zgromadzenia.
  • Dopuszczalne jest publikowanie zdjęć klasowych.

Wywieszanie danych osobowych uczniów na tablicach lub na stronie internetowej szkoły

Umieszczanie na tablicach  na terenie szkoły danych osobowych uczniów w celu ich wyróżnienia za szczególne osiągnięcia, jak również wywieszanie pod różnego rodzaju pracami artystycznymi podpisów zawierających pełne imiona i nazwiska uczniów, którzy te prace wykonali, nie wymaga wcześniejszej zgody rodziców lub opiekunów prawnych, czy samych uczniów, jeżeli są pełnoletni, gdyż jest to związane z zadaniem realizowanym przez szkołę w interesie publicznym . Należy pamiętać, że taka praktyka stanowi element działań motywacyjnych, nagradzających wysiłek włożony w realizację powierzonych dzieciom zadań. Przyczynia się też do wzmocnienia poczucia własnej wartości ucznia.

Źródło: Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych. Poradnik RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej