Realizacja

Konkurs przebiega w dwóch etapach:

I etap – ENERGIA SŁOŃCA DLA DOMU

Zadania do wykonania:

1. Budowa zespołu.
  2. Analiza problemu.
  3. Analiza problemu – możliwe rozwiązania.
  4. Pozyskanie do współpracy właścicieli domów jednorodzinnych.
  5. Zaprojektowanie systemu fotowoltaicznego.

Zakończenie I etapu 28 lutego 2019r.

II etap – ZARABIAJ NA SŁOŃCU

Zadania do wykonania:

1. Promocja OZE i fotowoltaiki.
  2. Przeprowadzenie apelu szkolnego.
  3. Kampanie promujące konferencje uczniowskie i mikroinstalacje OZE.
  4. Konferencja promująca energię odnawialną.

Zakończenie II etapu 21 czerwca 2019r.

REALIZACJA I ETAPU

Słoneczny Team w I etapie zrealizował wszystkie zadania zgodnie z planem. Przygotował trzy referaty:

1. Obecne sposoby wytwarzania energii i ich skutki dla środowiska.
  2. Odnawialne Źródła Energii i efektywności energetycznej.
  3. Fotowoltaika - aspekt teoretyczny.

Kolejnym działaniem było wybranie 3 domy jednorodzinnych, które poddane zostały analizie energetycznej i były przedmiotem obliczeń według schematu:

miejscowość
teren wiejski/miejski
liczba pięter
powierzchnia domu w m2
liczba mieszkańców
liczba pomieszczeń

Następnie sporządzili raport energetyczny domu wygenerowany z Kalkulatora zużycia energii elektrycznej i wykazali pomieszczenie w domu zużywające największą ilość energii. Opisali sposoby oszczędzania energii elektrycznej w domu oraz porównali zużycie energii przez dom jednorodzinny do zużycia energii przez innych odbiorców (np. oświetlenie ulicy, zużycie energii przez szkołę i Orlik). Wyliczyli emisję CO2 oraz ilość drzew potrzebnych do jej skompensowania dla wszystkich domów oraz przyrównali ją do emisji wytwarzanej przez inne obiekty np. samoloty, samochody, zakłady produkcyjne.

W kolejnym zadaniu, w kalkulatorze dobrania systemu fotowoltaicznego, uczniowie wyliczyli moc systemu zapewniającą w 100% zapotrzebowanie energetyczne każdego z domów oraz ilość modułów PV zapewniających taką moc. Przygotowali schematyczny plan domów, z naniesionymi na dachu panelami fotowoltaicznymi oraz z zaznaczonymi przeszkodami na dachu i w terenie, które mogą zmniejszać rzeczywistą dostępną powierzchnię dachu. Na rysunku zaznaczyli kierunki świata.

Projekty domów jednorodzinnych z panelami fotowoltaicznymi wykonane przez:

1. Dawida Bocheńskiego

2. Julię Lipkę

3. Martynę Myśliwiec

Ostatnim zadaniem I etapu było przygotowanie prezentacji powerpoint, prezentującą skrótowo wszystkie informacje z dotychczas zrealizowanych zadań.