20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej dokładnie 26 lat temu Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Czy to znaczy, że prawa dziecka są respektowane? Niestety, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, do wyrażania własnych poglądów, do wolności.

Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi. Dzisiaj, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od zeszłego roku równie ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

„Chciałbym, żeby był to dzień, w którym bardzo wyraźnie, a zarazem kompetentnie, przypominamy o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, że prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jak są grzeczne, one im się należą bo – tylko i aż – są dziećmi, są ludźm”i – powiedział podczas ubiegłorocznych obchodów Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Prawa dziecka
Dziecko ma prawo do:
wychowywania się w rodzinie,
adopcji,
oświaty i nauki,
kultury, wypoczynku i rozrywki,
ochrony zdrowia i opieki medycznej,
wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
dostępu do informacji,
ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
prywatności,
równości.

Prawa socjalne dziecka:
prawo do zabezpieczenia socjalnego,
prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
prawo do odpowiedniego standardu życia,
prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.

W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Więcej informacji na stronie www.brpd.gov.pl

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” Paulo Coelho

Rzecznik Praw Dziecka
Kim jest?
Konstytucyjnym jednoosobowym organem władzy państwowej.

Od kiedy?
Urząd Rzecznika w Polsce istnieje od 2000 roku.

Rzecznik Praw Dziecka kieruje się następującymi zasadami:

• zasadą dobra dziecka;
  • wszystkie działania podejmowane są w najlepiej pojętym interesie dziecka;
  • zasadą równości;
  • troską o ochronę praw każdego dziecka;
  • zasadą poszanowania odpowiedzialności, praw i obowiązków obojga rodziców za rozwój i wychowanie dziecka.

Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka
   ul. Chocimska 6
   telefon: (22) 583 66 00
   Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 08.15-16.15.
   Adres poczty elektronicznej: rpd@brpd.gov.pl

Wyzwanie
Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi zawsze okazuj dzieciom szacunek, słuchaj co do ciebie mówią, traktuj je jako równego sobie partnera, wsłuchuj się w jego potrzeby, okaż zrozumienie w trudnych chwilach. Czy Twoje dzieci znają swoje prawa? Skorzystaj z książek, by im je przybliżyć. Zestaw polecanych tytułów znajdziesz poniżej.
Jeśli widzisz coś niepokojącego, złe traktowanie dziecka, interweniuj.
Wspieraj organizacje zajmujące się pomocą dzieciom.

• 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci, wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej 2015
  • Grzegorz Kasdepke, Mam prawo, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać, wyd. National Geographic  2007
  • Małgorzata Węgrzecka, Iwona Zabielska-Stadnik, Masz prawa, człowieku Picture Book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, wyd. Tamaryn 2014
  • Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska, Moje prawa. Ważna sprawa, wyd. Literatura 2014
  • Joanna Olech i Edgar Bąka, Mam prawo i nie zawaham się go użyć!, wyd. Wytwórnia 2014
  • Joanna Krzyżanek, Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli prawa Małych i Dużych, wyd. Jedność 2015
  • Pernilla Stalfelt, Twoje prawa ważna sprawa, wyd. Czarna Owieczka 2011
  • Wszyscy ludzie rodzą się wolni. Ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, wyd. Arkady we współpracy z AI, Warszawa 2009

UNICEF

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności. Angażując się w ich podejmowanie, możecie pomóc dzieciom w Jemenie.

Nasza szkoła należy do Klubu Szkół UNICEF.