FLUORYZACJA - zapobieganie próchnicy zębów

Fluor to pierwiastek, który stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej. Zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej dzięki czemu zapobiega próchnicy. Zbyt niski poziom fluoru prowadzi do zmniejszenia twardości szkliwa i powstawania pęknięć. Fluor wpływa również na wytrzymałość kości, dlatego należy dbać o utrzymanie jego odpowiedniego stężenia. Fluor znajdziemy w pastach do zębów, wodzie pitnej i niektórych produktach żywieniowych- herbacie , rybach serach i innych.

Wynik poziomu fluoru w wodzie pitnej -w sierpniu każdego roku pielęgniarka szkolna otrzymuje z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nysie i wówczas stosując się do tabel określających poziom niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów naszych dzieci podejmowana jest decyzja o konieczności bądź nie fluoryzowania zębów w danym roku szkolnym.

Jeśli poziom fluoru w wodzie pitnej w danej miejscowości jest zbyt niski wówczas w danej szkole uczniowie mają prowadzone zabiegi fluoryzacji zębów – po wcześniej uzyskanej na piśmie zgodzie rodzica.

Zabiegi fluoryzacji odbywają się 6 razy w roku szkolnym w odstępach co najmniej 6 tygodniowych. Fluoryzujemy szczoteczkami jednorazowymi, preparatem ELMEX  żel.

 

Przy każdej fluoryzacji uczniom przypominane są prawidłowa technika szczotkowania zębów i zasady higieny jamy ustnej,  konieczność regularnej kontroli stomatologicznej i wiele innych rzeczy służących śnieżnobiałemu uśmiechowi naszych uczniów.

 

Przed zabiegiem fluoryzacji w szkole w razie gdy pojawiają się wątpliwości, należy pójść z dzieckiem do stomatologa i zapytać czy zabieg jest potrzebny czy może istnieją jakieś zdrowotne  przeciwskazania.