Odpowiedzialność prawna nieletnich - spotkanie z Policjantem

15 października uczniowie klas VII  spotkali się z sierż. sztab. Panem Grzegorzem Gorskim, który przybył do szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego, aby zapoznać uczniów  z odpowiedzialnością, jaką ponoszą za popełnione czyny w świetle prawa, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz zapobieganie zachowaniom niezgodnym z prawem.

Dzielnicowy przybliżył uczniom zagadnienia  związane z odpowiedzialnością prawną młodzieży, wzbogacając prelekcję prezentacją i  przykładami sytuacji, z którymi spotyka się na co dzień w swojej pracy.

W trakcie spotkania wyjaśniono uczniom kim jest osoba nazywana nieletnim i czy nieletni oznacza to samo co małoletni. Omówiono czym jest pojęcie demoralizacji i jakie są jej przejawy, a także co to takiego jak czyn zabroniony i jakie konsekwencje grożą nieletnim za jego popełnienie. Uczniowie dowiedzieli się jakie środki wychowawcze i poprawcze, może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających cechy demoralizacji.

Uczniowie dowiedzieli się także, jakie działania realizuje Policja ze swojej strony w przypadku ujawnienia osób nieletnich, które popełniły czyn karalny czy są zdemoralizowane. Policjant przestrzegał również, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie, często tylko po to, by zaimponować kolegom, może znacząco wpłynąć na ich dorosłe życie.