Zajęcia terenowe w lesie

Zajęcia terenowe z przyrody
klas czwartych

rok szkolny 2018/2019

7 , 21 i 28 maja 2019r. uczyliśmy się przyrody na zajęciach terenowych. Poznawaliśmy lądowe i słodkowodne środowiska życia organizmów. We współpracy z leśniczym – panem Tadeuszem Zabiegą i  jego współpracownikami, przemieszczając się myśliwską podwodą, odwiedziliśmy łambinowicki las, byliśmy nad stawami:  „W lesie” , koło Szadurczyc i „Czarnym Stawem” oraz nad rzeką Ścinawą.

Przed wyjazdem, oprócz tego, że sami właściwie pod względem ubioru przygotowaliśmy się do wycieczki, zostaliśmy dodatkowo zabezpieczeni specjalnym środkiem chroniącym od kleszczy.

W lesie poznawaliśmy warstwy lasu, warunki abiotyczne w nich panujące (nasłonecznienie, wilgotność, wiatr) i gatunki roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu.
Pan leśniczy opowiedział nam, podając przykłady, o roślinach i zwierzętach lasu. Przytoczył też wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach.

Omówiliśmy jeszcze raz zasady zachowania w lesie zarówno względem jego mieszkańców jak i własnego bezpieczeństwa.

Rozróżnialiśmy zbiorniki wód stojących i płynących, zbiorniki naturalne i sztuczne.
Obserwowaliśmy i omawialiśmy warunki życia w wodzie (nasłonecznienie, zawartość   tlenu, opór wody) oraz przystosowania organizmów wodnych do życia w  tym środowisku na przykładzie rośliny wodnej i ryby. Z bardzo bliska podpatrzyliśmy rodzinę łabędzi niemych złożonej z rodziców i sześciorga młodych.

Dowiedzieliśmy się czym jest łąka, a czym pole uprawne i czym się różnią. Obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta łąki i pola uprawnego. Poznaliśmy znaczenie dla człowieka roślin uprawnych.

Na koniec zajęć otrzymaliśmy od pana leśniczego upominki: książki, smycze i zakładki do książek logo Nadleśnictwa Tułowice.

Zajęcia w terenie były pouczające i bardzo nam się podobały.

Uczniowie klasy IV a, IV b, IV c.