Profilaktyka czystej głowy

Wszawica

Wszy głowowe są insektami, które żerują na włosach blisko skóry głowy, wszy ssą krew często wywołując swędzenie.

W momencie wyklucia są wielkości główki od szpilki. Gdy osiągną maksymalne rozmiary są mniejsze od główki zapałki.

To właśnie niewielkie rozmiary tych insektów sprawiają, że ich wczesne wykrycie i skuteczne usunięcie bywa problematyczne.


Leczenie

1.            Sprawdź na suchych włosach czy występują wszy głowowe przeczesując włosy dokładnie gęstym grzebieniem. Należy sprawdzać włosy u nasady, za uszami oraz na karku, gdyż zwykle w tych miejscach znajdowane są wszy głowowe i gnidy.

Po każdym użyciu należy umyć grzebień w letniej wodzie z mydłem aby uniknąć ponownego zakażenia. Włosy najlepiej sprawdzać gdy są suche, rozdzielając na pojedyncze pasma.

2.            Jeśli gnidy lub wszy głowowe zostały wykryte należy natychmiast rozpocząć leczenie: należy nałożyć odpowiednią ilość szamponu  zakupionego w aptece bezpośrednio na suche włosy upewniając się, że dotarła do skóry głowy i pokryła wszystkie włosy i  preparat pozostawić na 15 minut . Po upływie wskazanego czasu umyć włosy szamponem leczniczym i dokładnie spłukać. Umyć ponownie, jeśli jest taka potrzeba. Przed wysuszeniem włosów, należy je dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem, aby usunąć wszystkie wszy  i gnidy.

Podzielić włosy na 4 części: od czoła do karku i od jednego ucha do drugiego. W przypadku długich włosów, każdą część można spleść.

3.            Należy powtórzyć leczenie w razie potrzeby.

Powtórzenie kuracji po 7 dniach. Powtórzenie kuracji gwarantuje całkowite przerwanie cyklu życiowego wszy (usunięcie osobników wyklutych ewentualnie z jajeczek pozostałych po pierwszej aplikacji).

Porofilaktyka

•             Poproś dzieci aby nie dzieliły się garderobą taką jak szaliki czy nakrycia głowy z innymi dziećmi.

•             Związuj lub zaplataj długie włosy.

•             Noś czepek kąpielowy na basenie.

•             Zdezynfekuj otoczenie: upierz pościel w 60°C.

•             Odkurz mieszkanie i samochód a następnie wyrzuć worek z odkurzacza.

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”