Ogromny sukces – II miejsce Mai Mazurek w XIV Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowanym przez Opolskiego Kuratora Oświaty

W bieżącym roku szkolnym uczennice naszej szkoły Maja Mazurek i Aleksandra Piwowarczyk przystąpiły do XIV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, którego organizatorem jest Opolski Kurator Oświaty. Uczennice wybrały temat pracy „Rodzinne opowieści o Kresach”.

Maja Mazurek decyzją Komisji konkursowej z dnia 18 kwietnia 2024 roku zajęła drugie miejsce.

„Jestem potomkiem Kresowiaków nadal staram się dbać o pamięć o nich (…)” to słowa Mai wypowiedziane w przygotowanym przez siebie wywiadzie filmowym.

Maja w swoich opowieściach wróciła do czasów drugiej wojny światowej na wschodnie tereny Rzeczpospolitej do miejscowości Przebraże na Wołyniu i wsi Ihrowica. To tu rozegrała się ta niesamowita opowieść przekazana przez potomka kresowiaków Zygmunta Jazłowieckiego. Historia, którą poznajemy dzięki Mai opowiada o cudzie ocalonego życia, złożonej obietnicy, która w konsekwencji ratuje osiem ludzkich istnień od zagłady, bohaterstwie z narażeniem życia swojego i swoich bliskich.

„Uważam, że to właśnie takie historie powinny być rozgłaśniane i przekazywane z pokolenia na pokolenie” – podsumowuje swoją pracę Maja. Sama czuje się potomkiem Kresowiaków, dzięki konkursowi uświadomiła sobie, jak wiele talentów odziedziczyła po kresowych przodkach. Podobnie jak prababcia pisze wiersze, maluje, ma zamiłowanie do muzyki oraz sztuki.

Maju, gratulacje, to wielki sukces!

Maja podczas przygotowania konkursu miała ogromne wsparcie całej swojej rodziny, za co w imieniu Mai bardzo dziękuję.

Opiekun: Agnieszka Synowiec