E.N.D - energetyki, narkotyki, dopalacze- to mnie nie kręci! Wybieram ZDROWIE!

7.12.2023r. zorganizowany został szkolny happening  pod hasłem „Energetyki, narkotyki , dopalacze – to mnie nie kręci! Wybieram ZDROWIE".

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z negatywnymi skutkami sięgania po środki psychoaktywne (narkotyki i dopalacze a także energetyki), zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, kształtowanie świadomego i zdrowego stylu życia, kształtowanie właściwej postawy wobec samego siebie – doskonalenie umiejętności bycia asertywnym, umiejętności świadomego odmawiania.  Akcja miała również na celu wdrożenie nowych przepisów dot. sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży (które wchodzą w życie od stycznia 2024r.)

Kolor pomarańczowy podkreślił to wydarzenie.
Przez cały dzień prowadzone były, pogadanki oraz konkursy o tematyce zdrowego i świadomego życia bez używek. Podczas zajęć wykorzystywane były gry planszowe profilaktyczne zakupione w ramach akcji. Uczniowie wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez p. Marię Osiecka - Sanepid Nysa.
Uczniowie szkoły podstawowej wykonali plakaty oraz przygotowali  filmiki (w ramach ogłoszonych wcześniej konkursów), które zostały nagrodzone przez jury. Z plakatów przygotowana została szkolna wystawa  na korytarzu szkolnym. Przekazane zostały także telefoniczne numery instytucji i strony internetowe, na których można znaleźć cenne porady, gdzie uzyskać fachową pomoc. Podczas apelu wszyscy uczniowie otrzymali  symboliczne przypinki, które nosili przez cały dzień – oznaczające sprzeciw wobec narkotyków , dopalaczy i energetyków. Przypinki te wcześniej przygotowane zostały  przez uczennicę Maję Mazurek z klasy 8a.

Materiały potrzebne do przygotowania happeningu oraz cenne nagrody za udział w konkursach sfinansowane zostały przez GKRPA w Łambinowicach. Dziękujemy.

Organizatorem  akcji była pedagog szkolny Ewa Szczepanowska we współpracy z p. Małgorzata Cieślińską, p. Moniką Płóciennik- Łapką oraz pielęgniarką szkolna p. Alicja Kowalską.