Projekt edukacyjny w kl. Ia „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” Serdecznie zapraszamy do tego „tajemniczego ogrodu” - „Zostań przyjacielem książki”

5 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I „a”. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Impreza pod hasłem „Zostań przyjacielem książki’” odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” Serdecznie zapraszamy do tego „tajemniczego ogrodu”…, realizowanego w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, oglądnęli krótkie przedstawienie, w którym Plastuś, uczeń klasy III b -  Kacper Janik, przywitał dzieci i opowiedział im o swoim życiu. Następnie Dobra Wróżka, uczennica klasy III b -   Lena Pficner, odczytała fragment „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie,  że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka Monika Płóciennik - Łapka dokonała pasowania każdego z uczniów. W dowód przynależności do grona czytelników biblioteki szkolnej dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki wykonane prze starszych kolegów i koleżanki.

Już po pasowaniu pierwszaki zwiedziły pomieszczenia biblioteki i dowiedziały się jak należy zachowywać się w czytelni, i jak szukać ciekawych książek.  Następnie przyjrzały się pracy bibliotekarki, która pokazała jak skanuje się książki przed wypożyczeniem.

Wreszcie przyszedł czas na pierwsze wypożyczenie książki. Uczniowie wypożyczyli oczywiście „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Na zakończenie wychowawczyni zrobiła dzieciom pamiątkowe zdjęcie.

Radość nowych czytelników była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.