92 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI

Tradycyjnie w listopadzie uczniowie naszej szkoły,

aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowali spektakl patriotyczny.

W tym roku motywem przewodnim przedstawienia były powstania śląskie, obchodzimy bowiem dziewięćdziesiątą rocznicę tych jakże ważnych  dla mieszkańców Śląska wydarzeń. W środę 10.11.2010r. o godzinie 11.00 w sali „Pandora" odbyła się uroczysta premiera widowiska ,,ŚLADAMI ŚLĄSKICH POWSTAŃ''.
Przed częścią artystyczną głos zabrał dyrektor szkoły w Łambinowicach Pan Jarosław Figiel. Przywitał wszystkich przybyłych  licznie zaproszonych gości a wśród nich: Pana Tomasza Karpińskiego Wójta Gminy Łambinowice, Adama Fujarczyka Starostę Powiatu Nyskiego,  oraz uczniów Zespołu Szkół w Łambinowicach. Nastepnie  Pani Violetta Rezler-Wasielewska podziękowała wszystkim uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej w Łambinowicach oraz Pani Ilonie Karpińskiej za udział w warsztatach historycznych z powstańcami warszawskimi, które odbyły się w łambinowickim muzeum. Potem autorki spektaklu wprowadziły przybyłych gości w nastrój inscenizacji. Około godziny 11.30 rozpoczął się spektakl . Na scenie pojawiła się  wielopokoleniowa rodzina śląska ,która opowiedziała nam w barwny sposób swoje  interesujące dzieje. Mała Basia przyniosła kuferek z pamiątkami rodzinnymi pochodzącymi z powstań śląskich. Babcia i  dziadek wspominali dawne czasy i przybliżali publiczności  historię powstań śląskich.  W przedstawieniu  mogliśmy usłyszeć piękne wiersze, piosenki, a także zobaczyć cudowne śląskie tańce. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, oklaskom nie było końca.
Goście zachwyceni występem uczniów opuszczając mury „Pandory," zapowiadali swój udział w kolejnym niepodległościowym przedstawieniu. Nasz spektakl obejrzeli również wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz  nasi rodzice i mieszkańcy  Łambinowic, oni także byli zachwyceni. Cieszę się bardzo, że mogłem zagrać jedną

z głównych ról w tym pięknym widowisku.
TWÓRCY SPEKTAKLU:
Scenariusz reżyseria- Violetta Junka, Ilona Karpińska