Akcja „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”.

Tematyka bezpiecznego poruszania się po drogach jest w naszej szkole szeroko poruszana. Od początku roku organizowane są spotkania z Policjantem dotyczące bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach, bierzemy udział w programach profilaktycznych, których współorganizatorem jest Policja tj. „ Pierwszak", „ Dziewiątka", „ Klub Bezpiecznego Puchatka", „Bezpieczna droga z radami Spongeboba".  W związku z akcją „Wypadki na drogach - porozmawiajmy" dnia 19.11.2010 r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W związku

z tym ważnym dniem do szkoły zaproszeni zostali Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nysie. Uczniowie klas IV - VI z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki przygotowanej przez Policję opartej na prezentacji zdjęć z wypadków, sprzętu jakim na co dzień posługują się policjanci  ruchu drogowego tj. radar, alkomat, przyrządy do zatrzymywania samochodów w dzień i w nocy. Po raz kolejny przypomniane zostały uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz konieczność noszenia odblasków,  po to aby być bardziej widocznym  na drodze. Policjanci przekazali dla szkoły plansze edukacyjno - profilaktyczne. Na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka o tematyce wypadków drogowych.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami w tym dniu uczcili minutą ciszy pamięć o ofiarach wypadków drogowych. Wśród uczniów klas I - III pedagog szkolny przeprowadziła pogadankę o tematyce wypadków drogowych i bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie otrzymali kolorowanki promujące bezpieczeństwo, które szkoła otrzymała od Policji w ramach realizowanych programów.

Dnia 24.11.2010r. zaprosiliśmy do szkoły funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy przeprowadzili z uczniami pogankę na temat bezpieczeństwa na torach kolejowych. Przez naszą miejscowość przebiegają tory, kolejowe

i bardzo ważnym elementem  profilaktyki poruszania się po drogach jest uświadomienie uczniom, że tory kolejowe to nie plac zabaw i w związku z powyższym należy zachować szczególna ostrożność.

W związku z akcją „Wypadki na drogach - porozmawiajmy" wychowawcy klas przeprowadzili godziny wychowawcze w oparciu o otrzymane materiały.

Akcja „Wypadki na drogach - porozmawiajmy" od tego roku zostanie wpisana do naszego programu profilaktyki

i będziemy ją realizować w następnych latach gdyż uważamy,  że temat należy uświadamiać uczniom już od najmłodszych lat.

Ewa Szczepanowska