NASZ WOJEWÓDZKI SUKCES PROFILAKTYKA WAŻNA SPRAWA! „POMYŚL ZANIM SPRÓBUJESZ”!

Dnia 11.06.2018 r. wzięłyśmy udział w podsumowaniu projektu o tematyce profilaktyki uzależnień, organizowanym  w ramach programu „Pomyśl, zanim spróbujesz” (profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży do 18 roku życia w województwie opolskim na lata 2016 – 2019).

Jednak nasz komiks, który otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym  o tej tematyce, został stworzony zdecydowanie wcześniej.  Przez kilka tygodni, pod czujnym okiem Pani Ilony Karpińskiej, powstawała historia nastolatków  w komiksowym wydaniu. Praca przedstawiała losy trójki przyjaciół – Daniela, Sebastiana i Ani. Znajomi  Daniela – głównego bohatera naszej historii, w pewnym momencie zaczęli zażywać narkotyki. Nastolatek jednak oparł się pokusie. Jego najlepszy przyjaciel , niestety przedawkował narkotyki – wiele takich przypadków ma miejsce w prawdziwym świecie. Dziewczyna głównego bohatera walczy  o życie, ponieważ za wszelką cenę dążyła do „ideału” piękna.
W projekcie udział wzięło kilka tysięcy uczniów ze 153 szkół województwa opolskiego, a na konkurs przesłano 150 prac -z czego 5 wyróżniono. Konkurencja  była bardzo duża, tym bardziej cieszymy się z naszego sukcesu.

Wraz z opiekunem – panią Iloną Karpińską i dyrektorem szkoły – panem Jarosławem Figlem, pojechałyśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Opolu,
gdzie w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyła się uroczystość. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wojewoda Opolski – pan Adrian Czubak, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu - Insp. Jarosław Kaleta, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny – dr n.med. Anna Matejuk, Opolski Kurator Oświaty – pan Michał Siek.  W uroczystości wzięła też udział Wiceminister Edukacji Narodowej – pani Marzena Machałek, która wręczyła laureatom nagrody wraz z Wicewojewodą Opolskim – panią Violettą Porowską.

Między przemówieniami i wręczaniem nagród mogłyśmy podziwiać układy taneczne, zaprezentowane  przez dzieci z młodszych klas oraz pięknie wyrecytowane wiersze, przez uczniów ze szkoły podstawowej nr2 im. Kornela Makuszyńskiego w  Gogolinie. Następnie wszyscy udaliśmy się na poczęstunek, a potem uskrzydlone sukcesem wróciłyśmy do szkoły.

Kornelia Jędrzejów
Zuzanna Płóciennik-Łapka