JEDNODNIOWY WYJAZD DO WARSZAWY – ALE JAKI!

„(…) Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy,
Jeszcze w zielone gramy, jeszcze wzrok nam się pali.
Jeszcze się nam pokłonią ci, co palcem wygrażali.
My możemy być w kłopocie, ale na rozpaczy dnie
Jeszcze nie, długo nie(…)”

                                                  Wojciech Młynarski

10.kwietnia 2024 r., na zaproszenie Pana Tomasza Siemoniaka, Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, pojechaliśmy do Warszawy,
do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, konkretnie do Sejmu. Noc z wtorku na środę była bardzo krótka, bo o 3.45 zebraliśmy się przed szkołą, a już o 4.00 ruszyliśmy w stronę stolicy. Jechaliśmy dwoma autokarami, ponieważ grupa nasza liczyła 86 uczniów. Opiekowało się nami 7. nauczycieli, a byli to: dyrektor p. Jarosław Figiel, p. Izabela Rewekant – Skiba, p. Monika Płóciennik – Łapka, p. Edyta Figiel, p. Małgorzata Cieślińska, p. Violetta Junka, p. Robert Hałub. O nasze zdrowie dbała pielęgniarka szkolna p. Alicja Kowalska. W Warszawie byliśmy o godz. 10.00 z minutami.

            Należałoby zadać pytanie: Dlaczego pojechaliśmy do stolicy? Od kilkudziesięciu lat w Publicznej Szkole Podstawowej w Łambinowicach hucznie świętujemy 11 Listopada – Dzień Niepodległości, przygotowując z tej okazji przedstawienia teatralne. W tym roku szkolnym mieliśmy zaszczyt gościć Ministra Pana Tomasza Siemoniaka na spektaklu „Jeszcze w zielone gramy…” Pan Poseł był pod tak ogromnym wrażeniem naszej inscenizacji, że postanowił zaprosić nas do Sejmu.

            Pierwszy punkt naszej wycieczki to wizyta właśnie w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Po załatwieniu spraw organizacyjnych,  kontroli naszych plecaków mogliśmy już na dobre wejść do pomieszczeń i korytarzy Sejmu, tak skrupulatnie strzeżonych przez straż marszałkowską. Kiedy weszliśmy na galerię sali sejmowej, dojrzeliśmy Marszałka Sejmu Pana Włodzimierza Czarzastego, a przy mównicy stała i wygłaszała swoje przemówienie Posłanka Lewicy Pani Anna Maria Żukowska. Pani przewodnik zwróciła naszą uwagę na lożę prezydenta. Kiedy wyszliśmy z sali sejmowej, przeszliśmy do niewielkiego pomieszczenia obok, a tam opowiedziano nam o budowie i składzie współczesnego polskiego sejmu i senatu. Mogliśmy zrobić sobie też zdjęcia z prawdziwą laską marszałkowską. Później, w ciszy i w spokoju, udaliśmy się na słynne sejmowe korytarze, które znamy z telewizji. Tam widzieliśmy i słyszeliśmy wywiad ze znanym politykiem PiS-u, Posłem Panem Antonim Macierewiczem. Po zrobieniu zdjęć na sejmowych schodach udaliśmy się na pyszny obiad i deser do restauracji sejmowej. Tam spotkaliśmy jeszcze wielu znanych polityków, m. in.: Pana Bartosza Arłukowicza, Pana Dariusza Jońskiego, Pana Marka Sawickiego, Pana Janusza Kowalskiego, Pana Dariusza Piontkowskiego.

            Kolejna część naszej wycieczki to dwugodzinny spacer po Warszawie. Pod opieką trzech przewodników, w trzech grupach, przeszliśmy znanymi uliczkami Starego Miasta. Najpierw jednak stanęliśmy na Placu Zamkowym przed Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta III Wazy. Wysłuchaliśmy historii tego miejsca i życiorysu króla Polski. Na Rynku Starego Miasta podziwialiśmy piękno i unikatowość znajdujących się tam kamieniczek. Kiedy doszliśmy do pomnika warszawskiej Syrenki, przypomnieliśmy sobie legendę o tym, dlaczego to właśnie ona jest symbolem Warszawy. Był też czas na kupno drobnych pamiątek.

            Od godz. 17.00 do 18.00 uczestniczyliśmy w zajęciach „Piłkarskie emocje”, które odbywały się na stadionie narodowym. Razem z przewodnikiem weszliśmy do najciekawszych miejsc tego obiektu. Zasiedliśmy w sektorze VIP, byliśmy w szatni polskiej reprezentacji, w strefie SPA, w pomieszczeniu, gdzie odbywają się konferencje prasowe,  w „Zakątku Dawida Podsiadło”, mijaliśmy też podziemny parking. Oprócz tego, co zobaczyliśmy, również usłyszeliśmy mnóstwo faktów i ciekawostek na temat stadionu. To była świetna lekcja sportu, ale i patriotyzmu!

            O godz. 18.30 byliśmy już w autokarach, a o 18.40 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łambinowic. W domach byliśmy około 1.00, już w czwartek.

            Isabel Mauro, polska autorka, napisała kiedyś: „Cały nasz kalendarzowy rok składa się z przeróżnych świąt i dni, które w szczególny sposób celebrujemy. Taki stan rzeczy sprawia, że każdy nasz dzień jest inny(…) To cudowne, że poszczególne dni tak różnią się od siebie. Dzięki Panu, Panie Ministrze, kolejny dzień naszego życia – 10. kwietnia 2024 r. stał się dniem, ciekawym, kolorowym, fantastycznym. Przeżyliśmy niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju przygodę z Warszawą. Było intensywnie, ale emocjonująco i przepięknie. DZIĘKUJEMY!!!

 

Dyrekcja, Nauczyciel, Uczniowie, Rodzice

Publicznej Szkoły Podstawowej w Łambinowicach