Unplugged - program rekomendowany

W naszej szkole realizujemy program rekomendowanym Unplugge, w którym udział biorą uczniowie klas 7a i 7b.

Celem głównym programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) przez młodzież w wieku 12-14 lat. Jest to program rekomendowany w ramach ogólnopolskiego systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Oparty jest na strategii Wszechstronnego Wpływu Społecznego (CSI), gdzie za zachowania człowieka odpowiedzialne są postawy, normy społeczne, modelowanie, presja grupy.

„Unplugged” jako program profilaktyczny rozwija umiejętności życiowe uczniów, koryguje błędne przekonania normatywne (edukacja normatywna) oraz przekazuje wiedzę o konsekwencjach stosowania substancji psychoaktywnych. Program uwzględnia również wiedzę o czynnikach chroniących młodzież przed okazjonalnym i problemowym stosowaniem substancji psychoaktywnych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych - tytoniu, alkoholu, narkotyków.
  • Wzrost wiedzy o szkodliwości substancji psychoaktywnych.
  • Zmiana postaw i opinii wobec używania środków psychoaktywnych.
  • Kształtowanie przekonań normatywnych.
  • Ograniczenie rozwoju intensywności używania substancji uzależniających.
  • Wzmocnienie asertywności

W naszej szkole warsztaty prowadzi psycholog Adrianna Pierzga. Program finansowany jest ze środków GKRPA w Łambinowicach. Dziękujemy