Realizacja Programu Profilaktycznego DEBATA

W dniach 16 -17.10.2023 realizowaliśmy w naszej szkole program profilaktyczny DEBATA dotyczący alkoholizmu, skierowany głównie do młodzieży, która nie miała jeszcze kontaktu z alkoholem.
W warsztatach, które trwały 3h dla każdej grupy, udział wzięli uczniowie z klas 5a, 5b, 6a, 6b pod opieką pedagoga szkolnego.

Celem programu  jest zapobieganie przedwczesnemu spożyciu alkoholu oraz jego negatywnym skutkom, a także promowanie postawy abstynencji.

Program profilaktyczny Debata opiera się na trzech strategiach, które według Andersa Hansena uważane są za najbardziej skuteczne w profilaktyce:

• strategia I – korekta przekonań normatywnych
  • strategia II – kształtowanie systemu wartości
  • strategia III – wiedza o realnych konsekwencjach

Podczas prowadzenia programu Debata wykorzystuje się metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego: burza mózgów, drama, praca w małych grupach, dialogowanie. Program jest prowadzony przez trenerów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do jego realizacji. Przeprowadzona podczas realizacji programu ankieta umożliwia postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież.

Warsztaty przeprowadzone zostały przez trenerkę p. Izabelę Jaksa z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce sfinansowane ze środków GKRPAi N w Łambinowicach.