Bezpieczna droga do szkoły

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, 13.09.2023 naszą szkołę odwiedzili dzielnicowy st.asp. Krzysztof Nickowski i asp. Agnieszka Białochławek, którzy przypomnieli naszym uczniom z klas 1-3 zasady bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły.

Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych.

Dlatego by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu pamiętajcie, aby:

- zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu;

- przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych;

- poznawać podstawowe zasady ruchu drogowego;

- zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe – to pozwoli kierowcy wcześniej Was zauważyć i uniknąć wypadku;

- tam  gdzie nie ma chodników, zawsze poruszaj się lewą stroną drogi – tak abyś widział nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Twój tornister oraz ubranie muszą mieć znaczki odblaskowe.

- nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy;

PAMIĘTAJ !

Poznając zasady bezpiecznego zachowania się na drodze – wygrywasz, gdyż dzięki temu unikniesz wielu niebezpieczeństw.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Powracające po długiej przerwie dzieci i często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

• korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
  • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!