Podsumowanie działań szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

Realizacja zadań z programu „Laboratoria Przyszłości” w roku szkolnym 2022/2023 odbyła się zgodnie z harmonogramem. We wrześniu nauczyciele i uczniowie zostali zapoznani z pozyskanymi pomocami dydaktycznymi z projektu. Stale przeprowadzane były lekcje z ich wykorzystaniem.

Uczniowie wykorzystywali pomoce takie jak: drukarka 3D, długopisy 3D, zestawy konstrukcyjne do skręcania, klocki gravitrax, aparat fotograficzny, kamera, mikrofony, zestawy kuchenne do pieczenia i smażenia - piekarniki, patelnie do naleśników i wiele innych. Młodzież naszej szkoły uczyła się nowych umiejętności technicznych i informatycznych. Na stronach internetowych szkoły zamieszczane były stale informacje wraz ze zdjęciami na temat przeprowadzanych zajęć. W ramach projektu w I i II semestrze odbył się także konkurs  „Dzień Konstruktora”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele klas 4-8. Po konkursie zostały zaprezentowane prace uczniowskie na forum szkoły. Na korytarzu szkolnym prowadzona była także gazetka, na której umieszczone zostały najważniejsze założenia projektu, plakat z logo. Zdjęcia z niektórych zajęć prezentowane były także na szkolnej wirtualnej gazetce. W okresie Bożego Narodzenia uczniowie piekli pierniki na kiermasz „Świąteczny Dar Serca”, gdzie wykorzystywane były piekarniki. W styczniu odbyły się także warsztaty  dla uczniów naszej szkoły prowadzone przez edukatorów  powołanych z MEN tzw. „Mobilne Laboratoria”. W ramach tego wydarzenia przeprowadzone zostały warsztaty informatyczno-techniczne wśród uczniów klas 4-8. Celem warsztatów  było zapoznanie młodzieży z nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi otrzymanych z projektu oraz wprowadzenie w świat nowych technologii i podstaw programowania. Prowadzący zajęcia przybliżył uczestnikom w ciekawy sposób zasady działania drukarki 3D oraz jej różnorodnych zastosowań w życiu. Uczniowie mogli  wspólnie zbudować własny robot z klocków „Lego technix”. Można się było także nauczyć podstaw programowania. Na warsztatach wyjaśnione zostało, jak to zrobić, żeby robot mógł być aktywny i spełniać nasze oczekiwania. Było to niezwykłe wyzwanie. Wszystkie te działania były dla uczniów inspiracją i pobudziły do poznawania nowoczesnych technologii, robotyki oraz druku 3D. Stanowiły znaczne rozszerzenie  ich dotychczasowej wiedzy. Uczniowie przekonali się także, że sami potrafią przełożyć język programowania na konkretne działania. To był mile spędzony czas, który wprowadził w świat nowoczesnych technologii. 3 Czerwca 2023r. w ramach Pokazu Talentów na Święto Szkoły zostały zaprezentowane prace uczniów z II edycji Dnia Konstruktora - pojazdy z zestawów konstrukcyjnych, a także prace z wykorzystaniem długopisów 3D, oraz wydruki z drukarki 3D. Rodzice, uczniowie szkoły, a także przybyli goście mogli zapoznać się z działaniami uczniów na tym polu nauki. Wszystkie te działania edukacyjne były możliwe do przeprowadzenia dzięki pozyskanym pomocom z projektu „Laboratoria Przyszłości”.