Zuzia Synowiec laureatką XIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej organizowanego przez Opolskiego Kuratora Oświaty

Komisja konkursowa powołana przez Opolskiego Kuratora Oświaty, po wnikliwej analizie nadesłanych prac w ramach XIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, ustaliła zwycięzców w następujących kategoriach:

KATEGORIA – uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych:

I miejsce: Zuzanna Synowiec – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Łambinowicach
Opiekun – Pani Beata Urzędowska

Zuzia tak rozpoczęła swoją pracę pt. „Losy rodzin kresowych”:

„ (…) należę do kolejnego pokolenia dwóch rodów, które przybyły z Kresów na ziemie odzyskane i osiedliły się w Mańkowicach, Złotogłowicach, Prudniku i Nysie.

Kiedy rozpoczynałam pracę nad konkursem nie zdawałam sobie sprawy jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Liczne spotkania, rozmowy z bliższą i dalszą rodziną, analiza dokumentów i zdjęć, układanie tekstów. To wszystko wymagało nie lada wysiłku i czasu. Równocześnie była to niezwykła przygoda i przeżycie. Bardzo pomogli mi rodzice, dziadkowie i ciocia Beatka. Dzisiaj cieszę się, że podjęłam się tego wysiłku. Album, który powstał to żywa historia mojej rodziny.

Konkurs „Losy rodzin Kresowych” zainteresował mnie i zmobilizował do odkrywania przeszłości moich przodków. Chciałam odkurzyć zapomniane historie, odszukać ukryte
w szafach i na strychach rodzinne pamiątki, zgłębić wiedzę na temat dziejów moich przodków i zachować te wszystkie opowieści, których często słuchamy przy stole podczas rodzinnych uroczystości.”

Zuzi gratulujemy!