#DBI2023 - Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego obchodziliśmyu w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.  Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W naszej szkole rozpoczął się cykl wydarzeń związanych z bezpieczeństwem w sieci, racjonalnym korzystaniem z TI oraz krytycznym odbiorem treści i rozpoznawaniem fake news'ów.
Podczas spotkań z pedagogiem, na zajęciach świetlicowych, a także podczas godzin wychowawczych poruszano tematy związane z bezpieczeństwem w Internecie.
7 lutego w szkole zorganizowany został happening  dla uczniów z klas 4-8. W przygotowanie wydarzenia zaangażowała się klasa – gospodarz szkoły- 6b.
6.02.2023r. zorganizowano spotkanie z policjantem, który zwrócił uczniom uwagę na zagrożenia związane z użytkowaniem internetu. #dbi2023

W szkole odbył się także konkurs plastyczny (cykliczny) dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie przygotowali fantastyczne prace, a jury stanęło przed nie lada wyzwaniem żeby wyłonić zwycięzców. Wszystkie prace były piękne, staranie wykonane, bogate w wartościowe treści. Dziękujemy:)

Wyniki Konkursu:

I miejsce (dwóch zwycięzców):  Maja Stefanicka (5b)  i Julia Janicka (4a)

II miejsce (dwóch zwycięzców):  Mariusz Kraska (4b) i Milena Bielecka (4b)

III miejsce (dwóch zwycięzców): Krzysztof Zabłocki (7a) i Marlena Rosenberg (4b)

Wyróżnienia:

Dominika Pętal, Dawid Sosulski, Markus Zaręba, Aleksandra Piwowarczyk, Weronika Głuszek

Gratulujemy!!!

Zobacz, gdzie możesz znaleźć pomoc w niebezpiecznych sytuacjach:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Strona internetowa projektu https://116111.pl/

Telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli - 800 100 100.

Strona internetowa projektu https://800100100.pl/

Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.

Strona internetowa projektu https://dyzurnet.pl/

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską i obchodzony jest corocznie w drugi wtorek lutego. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci - to właśnie ta grupa wiekowa spędza najwięcej czasu w sieci a tym samym jest najbardziej narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z Internetu.

Akcja ma także zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na to, jak bezpiecznie i konstruktywnie korzystać ze światowej sieci.

Ustanowiony ponad 20 lat temu Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest teraz w ponad 150 krajach.