Gminny Konkurs Plastyczno- Fotograficzny pt: „Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach w Obrazie i Fotografii” - wyniki

W grudniu został rozstrzygnięty "Konkurs w ramach gminnego projektu - konserwacja krzyży nagrobnych na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach" z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie klas 4-8 zdobyli w nim liczne nagrody i wyróżnienia, co pokazało ich wielkie zaangażowanie.

Celem konkursu było pokazanie miejsca pamięci w Łambinowicach, ukazanie ich w formie artystycznej. W  swoich pracach uczniowie stosowali różnorodne techniki wykonania. Odwoływali się w sposób bezpośredni jak i za pomocą symboli do trudnych chwil w historii. Walor plastyczny widoczny w pracach nadawał innego wymiaru, spojrzenia w przeszłość.  Dzięki tym działaniom uczczeni zostali ludzie,  którzy zginęli w tym miejscu. Uczniom przywołana została świadomość przeżytych tragedii jeńców wielu narodowości, którzy stracili życie w obozie w Łambinowicach podczas I Wojny Światowej.  Poprzez działalność artystyczną przywołane zostały  straszne czasy znane z historii. Tematyka konkursu była poważna, jednak młodzi artyści potrafili dojrzale i odpowiednio przybliżyć  miejsca Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach. Była to dla nich pewna lekcja historii i empatii, ważna pamięć o poległych w niewoli. Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, a nagrodzone w naszej szkole.

W kategorii praca plastyczna nagrody zdobyli:

I miejsce  Maja Stefanicka kl. 5b

II miejsce  Marlena Rosenberg kl. 4a

W kategorii fotografia:

I miejsce  Bartłomiej Kowalczyk kl. 8b

II miejsce  Tymoteusz Nawrocki kl. 7a

III miejsce ex aequo    Maja Mazurek kl. 7a  i Jakub Wójcik kl. 8a

Wyróżnienia:

Aleksandra  Piwowarczyk kl. 6a,

Lena Witek kl. 4a,

Oliwia Gandziała kl. 5a,

Aleksandra Głuszek kl. 4b,

Weronika Głuszek kl. 6b,

Lena Józak kl. 5b,

Kacper Borek kl. 6a,

Julia Wydra kl. 5a,

Julia Orłowska kl. 4a,

Agata Kowalczyk kl. 4a.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy !