Warsztaty dla uczniów „Mobilne laboratorium” – Laboratoria Przyszłości

W dniu 10.01.2023r. przyjechał do naszej szkoły długo oczekiwany autobus „Mobilne laboratorium” rekomendowany z MEN w ramach realizowanego programu Laboratoria Przyszłości. W ramach tego wydarzenia przeprowadzone zostały warsztaty informatyczno-techniczne wśród uczniów klas 4-8.

Celem ich było zapoznanie młodzieży z nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi otrzymanymi z projektu oraz wprowadzenie w świat nowych technologii i podstaw programowania. Edukatorzy prowadzący warsztaty przybliżyli uczestnikom w ciekawy sposób zasady działania drukarki 3D oraz jej różnorodnych zastosowań w życiu. Uczniowie mogli wspólnie zbudować własnego robota z klocków „Lego technic”. Można się było także nauczyć podstaw programowania. Na warsztatach wyjaśnione zostało jak to zrobić, żeby robot mógł być aktywny i spełniać nasze oczekiwania. Było to niezwykłe wyzwanie. Największą satysfakcją i radością był moment, gdy robot poruszał się, omijał przeszkody, obracał się, a nawet powiedział wcześniej ułożone przez wszystkich hasło. Wszystkie te działania były dla uczniów inspiracją i pobudziły do poznawania nowoczesnych technologii, robotyki oraz druku 3D. Stanowiły znaczne rozszerzenie  ich dotychczasowej wiedzy. Uczniowie przekonali się także, że sami potrafią przełożyć język programowania na konkretne działania. To był mile spędzony czas, który wprowadził w świat nowoczesnych technologii.