Obchody Narodowego Dnia Niepodległości (foto+video)

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować, dlatego też 10 listopada 2022 r. o symbolicznej godzinie 11:11, uczniowie PSP im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Łambinowicach w uroczysty sposób uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przystępując do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Młodzi Polacy z wielkim zaangażowaniem odśpiewali trzy zwrotki Hymnu Państwowego.

Podczas uroczystości uczniowie kl.2a i 2b jako gospodarze miesiąca zaprezentowali i przypomnieli również najważniejsze informacje związane z obchodzonym świętem oraz symbolami każdego patrioty jakimi są: flaga, godło i oczywiście hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, aby zaakcentować podniosłość święta uczniowie klas 1-3 wraz z gronem pedagogicznym przygotowali na ten dzień specjalny ubiór w barwach narodowych śpiewając przy tym pieśni patriotyczne oraz recytując wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, którego tekst ukazał się w książce z roku 1912 „Katechizm polskiego dziecka”.

Tego dnia wszyscy uczniowie z powagą uczestniczyli w tej niezwykle ważnej lekcji historii i patriotyzmu.

Zdjęcia podczas uroczystości zostały wykonane przy użyciu sprzętu audio-video z realizowanego w naszej szkole projektu „Laboratoria Przyszłości”.