Galeria barwnych i kontrastowych postaci w komedii Aleksandra Fredry. Wcielamy się w role bohaterów „Zemsty” i przedstawiamy najzabawniejsze fragmenty utworu (foto+video)

W październiku uczniowie klasy VII „a” uczestniczyli w projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

Projekt rozpoczęliśmy we wrześniu, wypożyczając nowe książki pt. ,,Zemsta” Aleksandra Fredry z biblioteki szkolnej, które zostały zakupione w ramach ww. projektu.

„Ze­msta” to utwór Alek­san­dra Fre­dry opo­wia­da­ją­cy o spo­rze pomię­dzy Cze­śni­kiem Rap­tu­sie­wi­czem i Re­jen­tem Milcz­kiem, dotyczył on muru granicznego dzielącego ich posiadłości. Aleksander Fredro, pisząc Zemstę, posiłkował się autentyczną historią sporu o zamek, który zamieszkiwał.

Efektem projektu było nasze przedstawienie, do którego starannie się przygotowaliśmy. Wydarzenie miało miejsce 27 października w sali nr 2 i zostały przedstawione w nim najśmieszniejsze i najważniejsze sceny z komedii. Scenografia była przez nas samodzielnie wykonana, zadbaliśmy także o stroje i rekwizyty. Uczniowie doskonale wcielili się w role bohaterów "Zemsty”. Przedstawienie rozpoczął i zakończył krótki taniec przygotowany przez dziewczyny z klasy 7a. Tymek brawurowo zagrał Cześnika, Zuzia Rejenta, Maja Podstolinę, a ja Klarę. Najwięcej entuzjazmu wśród publiczności wzbudził Borys w roli Papkina. Najśmieszniejszą sceną, według nas, była scena, w której Dyndalski pisał list oraz walka Papkina z mularzami. Występ został zaprezentowany koleżankom i kolegom z klas ósmych, był doskonałą okazją, aby przypomnieli sobie   lekturę potrzebną do egzaminu. Nasza praca została nagrodzona gromkimi brawami i pięknymi ocenami z języka polskiego.

Aby to, co przedstawiliśmy, nie uległo zapomnieniu, utrwaliliśmy to za pomocą sprzętu uzyskanego z projektu "Laboratoria przyszłości" (lampy studyjne, aparat, kamera).

Poniżej znajdują się zdjęcia i filmiki z tego wydarzenia.

tekst: ucz.Dominka Luda kl.VII