„Jest wina, będzie kara – pościg za morderczynią” – galeria postaci i typów ludzkich w scenkach dramowych na podstawie lektury Juliusza Słowackiego „Balladyna” - kl.8c

W październiku uczniowie klasy VIII „c” uczestniczyli w projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

Realizację projektu rozpoczęliśmy już we wrześniu (oczywiście od wizyty w szkolnej bibliotece i wypożyczeniu nowiutkich egzemplarzy ,, Balladyny’’ Juliusza Słowackiego zakupionych oczywiście w ramach ww. projektu.

Utwór Juliusza Słowackiego wywarł ogromne wrażenie na młodych odbiorcach. "Balladyna" to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem. Alina ginie, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Ginie wiele niewinnych osób. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę.

Juliusz Słowacki wykorzystał w swoim utworze liczne wątki znane z baśni. Przede wszystkim jest to wyraźny podział bohaterów na dobrych  i złych. Duże znaczenie mają tu czary, co jest bardzo atrakcyjne dla współczesnych czytelników. Słowacki wykorzystał motywy baśniowe w oryginalny sposób. Są to motywy odwrócone: zło zwycięża dobro, dobra siostra ginie z ręki złej, czary nie pomagają, ale utrudniają życie.

Juliusz Słowacki poruszył wiele ponadczasowych i aktualnych  problemów, skłonił nastolatków do rozważań, refleksji i dyskusji. Przekonał młodych odbiorców, że nie można dążyć do celu, za wszelką cenę, niszcząc wszystkich, którzy stoją nam na  drodze. Uczniowie aktywnie pracowali na wszystkich lekcjach, a podsumowaniem ich wysiłku były ciekawe prace inspirowane tytułową bohaterką lektury i scenki dramowe przybliżające galerię postaci i typów ludzkich zaprezentowanych w dramacie. Uczniowie przygotowali piękne stroje, dekoracje, rekwizyty i zaprezentowali swoje aktorskie zdolności 19.10.2022 r.

Do uwiecznienia tych pięknych momentów wykorzystaliśmy sprzęt pozyskany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości" (lampy studyjne, aparat, kamera).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  i filmiku z  tego wydarzenia.