Z wizytą u detektywa Pozytywki - kl.2a

Biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa klasa IIa przez trzy dni  poznawała bohatera książki pt.”Detektyw Pozytywka”. W czasie zajęć dzieci najpierw zapoznały się z postacią Grzegorza Kasdepke- autora książki, potem  wysłuchały wzorowego czytania przez nauczyciela wybranych opowiadań z książki, a także z audiobooka.

Detektyw Pozytywka to ciekawa pozycja dla młodych fanów zagadek kryminalnych i powieści detektywistycznych. Zagadki są z życia wzięte! Dlaczego dmuchane zabawki pękają na słońcu? Albo w jaki sposób pozostawiony na balkonie w mroźną noc wazon został zniszczony, mimo że nikt nie rzucał w niego kamieniami?

Następnie dzieci rozwiązywały zadania związane z tekstami książki w formie zagadek, zadań w pisaniu i czytaniu, krzyżówek, wykreślanek, wyszukiwania różnic między obrazkami, projektowania własnej okładki do książki, kolorowania rysunków. Wszystkie te zadania doskonaliły takie umiejętności jak: ustne opowiadanie, wyciąganie wniosków, przypominanie sobie szczegółowych informacji z tekstów, czytanie i pisanie, spostrzegawczość .

Na koniec z zebranych materiałów plastycznych oraz w oparciu o zdobytą wiedzę uczniowie wykonali postać Detektywa Pozytywki. Sama postać detektywa może się wydać dzieciom całkiem sympatyczna , choć na każdym kroku czytamy, że dorośli uznają go za niegroźnego dziwaka. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem.

Zajęcia sprawiły im wiele przyjemności, wyzwoliły twórcze działanie i na pewno zachęciły do sięgania po książkę jako niewyczerpane źródło radości i wiedzy. Realizacja projektu była również doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego w sytuacjach zadaniowych i zabawowych. Tego typu spotkania to świetny sposób na szerzenie czytelnictwa wśród dzieci.