Z wizytą u detektywa Pozytywki - kl.2a

Biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa klasa II a przez trzy dni  poznawała bohatera książki pt.”Detektyw Pozytywka”. W czasie zajęć dzieci najpierw zapoznały się z postacią Grzegorza Kasdepke - autora książki, potem  wysłuchały wzorowego czytania przez nauczyciela wybranych opowiadań z książki, a także z audiobooka.

Detektyw Pozytywka to ciekawa pozycja dla młodych fanów zagadek kryminalnych i powieści detektywistycznych. Zagadki są z życia wzięte! Dlaczego dmuchane zabawki pękają na słońcu? Albo w jaki sposób pozostawiony na balkonie w mroźną noc wazon został zniszczony, mimo że nikt nie rzucał w niego kamieniami?

Następnie dzieci rozwiązywały zadania związane z tekstami książki w formie  zagadek, zadań w pisaniu i czytaniu, krzyżówek, wykreślanek, wyszukiwania różnic między obrazkami, projektowania własnej okładki do książki, kolorowania rysunków. Wszystkie te zadania doskonaliły takie umiejętności jak: ustne opowiadanie, wyciąganie wniosków, przypominanie sobie szczegółowych informacji z tekstów, czytanie i pisanie, spostrzegawczość .

Na koniec z zebranych materiałów plastycznych oraz w oparciu o zdobytą wiedzę uczniowie wykonali postać Detektywa Pozytywki. Sama postać detektywa może się wydać dzieciom całkiem sympatyczna, choć na każdym kroku czytamy, że dorośli uznają go za niegroźnego dziwaka. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem.

Zajęcia sprawiły im wiele przyjemności, wyzwoliły twórcze działanie i na pewno zachęciły do sięgania po książkę jako niewyczerpane źródło radości i wiedzy. Realizacja projektu była również doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego w sytuacjach zadaniowych i zabawowych. Tego typu spotkania to świetny sposób na szerzenie czytelnictwa wśród dzieci.