Działamy na rzecz czystego powietrza - nasza szkoła w projekcie ESA

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła realizuje projekt ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa).
ESA to program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Celem projektu jest dążenie do poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie świadomości uczniów, ich rodziców i nauczycieli w zakresie problematyki jakości powietrza.

Biorąc udział w projekcie, nasza szkoła dołącza do sieci szkół w całej Polsce, w których zainstalowane zostały mierniki pyłów zawieszonych, stale monitorujące poziom zanieczyszczenia powietrza i wyświetlacze LED podające aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy naszej najbliższej okolicy  i świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach.

Pomiary staną się również elementem zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli w szkole. Na zajęciach  tych każdy uczestnik projektu ESA dowie się:

• Skąd bierze się smog?
  • Jak wpływa na nasze zdrowie?
  • Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

Zajęcia edukacyjne będą poświęcone również szeroko pojętej edukacji ekologicznej oraz zdrowemu  trybowi życia.

Koordynatorkami projektu w naszej szkole są Panie: Wanda Bagińska i Małgorzata Bieganowska.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco będą umieszczane relacje z realizacji projektu.