Klasa 8b -gospodarzem szkoły w październiku - akcja "Zjedz śniadanko"

Nie od dziś wiadomo, że klimat szkoły tworzą uczniowie i cała szkolna społeczność. Październik należał do nas - 20 -osobowej ekipy z  8b- dlatego postanowiliśmy o ten klimat zadbać.

Plan działania był  prosty- skoro tak lubimy przerwy w szkole ( kto ich  nie lubi???)

to przecież fajnie byłoby spędzać je wspólnie  i na moment oderwać się od kartkóweczek

i sprawdzianów.

Dyżur zaczęliśmy nietypowo - od zaproszenia wszystkich na wspólne drugie śniadanko

z naszą klasą-  zgodnie z powiedzeniem "przez żołądek do serca".

5 października 8b przygotowała  zdrowe przekąski prosto z ogródków i sadów ( jak to dobrze mieszkać na wsi !!!!). Jak zwykle dziewczyny zadbały o estetyczne przygotowanie stołów, a  nasi niezawodni chłopcy zajęli się obsługą  sprzętu.

Celem jaki nam przyświecał było uświadomienie wszystkim, jak ważną rolę odgrywa drugie śniadanie w szkole.  Jakub przygotował na ten temat ciekawą prezentację multimedialną, którą prezentowaliśmy na długich przerwach. Przypomnijmy sobie najważniejsze informacje:

Drugie śniadanie – ważna „lekcja” w planie dnia każdego  ucznia

pamiętaj

*… drugie śniadanie to wbrew pozorom drugi, co do ważności posiłek w ciągu dnia, pomaga ono w dostarczeniu organizmowi odpowiedniej porcji energii. Bagatelizowanie jego znaczenia wpływa na znaczne obniżenie możliwości Twojego organizmu oraz na tworzenie się złych nawyków żywieniowych.

*… poranne posiłki są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego metabolizmu, ponieważ nasz organizm potrzebuje rano znacznie więcej energii do działania. Jej brak, a szczególnie niedostateczna ilość węglowodanów, w znaczny sposób obniża sprawność pracy umysłowej.

*… drugie śniadanie jest też niezwykle ważne dla nas- uczniów. Codzienna nauka potęguje zapotrzebowanie na energię, które i tak jest już duże w przypadku wciąż rozwijającego się organizmu .spożywanie posiłku w szkole sprzyja  dobremu samopoczuciu i dyspozycji do uczenia się. Może także przyczynić się do zmniejszenia zachowań agresywnych. Uczucie głodu  jest częstą przyczyną wahania nastroju, rozdrażnienia, złego humoru, napięcia, niepokoju, które zwiększają ryzyko konfliktów

*… podstawowym „składnikiem” drugiego śniadania jest również uśmiech i chwila relaksu. Uśmiechnij się, opowiedz dowcip, weź kilka głębokich wdechów. To wszystko, w połączeniu ze zdrową przekąską sprawi, że  będziesz na lekcjach pracować będziesz dużo efektywniej.

I tak było u nas w szkole w tym dniu -zdrowo, smacznie i wesoło.

Mamy nadzieję, że  akcja " Zjedz śniadanko z 8b " niejednego z Was zmotywowała do pakowania  zdrowych przekąsek do plecaka.

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.