Przepiękna lekcja historii w łambinowickim Muzeum

8 października 2019 r. klasy VIII wraz z nauczycielkami p. Edytą Figiel i p. Violettą Junką, zostały zaproszone do Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. O godz. 9.00 odbyło się spotkanie ze starszym Panem, powstańcem warszawskim, który w roku 1944 r. miał 15 lat.

Nie walczył z okupantem bezpośrednio, z bronią w ręku. „Walczył” poprzez działalność propagandową. Razem
z kolegami, np. układał hasła obrażające Niemców, tworzył ulotki, ironiczne plakaty… Opowieści te prezentował z ogromnym poczuciem humory.

Potem, na godz. 11.30, podjechaliśmy do lasu, w miejsce, gdzie obecnie znajduje się odrestaurowany barak jeniecki. Tam aktorzy opolskiego Teatru „EKO – STUDIO” zagrali wzruszający spektakl „Przerzucane słowa” w reżyserii p. Andrzeja Czernika, który jest również dyrektorem wyżej wymienionego teatru. Spektakl oparty był na prawdziwej korespondencji jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, do którego trafili mężczyźni, kobiety jak i dzieci – powstańcy warszawscy z 1944 r. Przepiękna korespondencja przyjaciół Mewci i Stanisława przeniosła nas w okrutną rzeczywistość II wojny światowej. Naszą uwagę przykuł również strażnik niemiecki, którego bezbłędnie zagrał pan Michał Świtała – aktor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

To była niezwykła i piękna lekcja historii.

Uczniowie klas VIII