Szkolne obchody Miedzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały...    

                                                                                                               Fragment wiersza „O prawach dziecka”  M. Brykczyński

20.11.2019 obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.
Kolorem dominującym w tym dniu był kolor niebieski jako symbol solidarności ze sobą dzieci z całego świata. Przyłączyliśmy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W  listopadzie uczniowie w ramach zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego i wychowawców poszczególnych klas przypomnieli sobie prawa dziecka. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat ich praw oraz możliwości ich realizacji w poszczególnych krajach, a także w naszej dzisiejszej rzeczywistości. Uczniowie byli zaskoczeni , że są na świecie miejsca , gdzie prawa dzieci są drastycznie łamane, nie mają swojego imienia i nazwiska, nie mogą się uczyć, nie mają prawa do zabawy, nie wszędzie dzieci żyją w pokoju, wolne od przemocy i wyzysku...

Podczas zajęć rozmawialiśmy również o obowiązkach, które nierozłącznie związane są z prawami.

Światowy Dzień Praw Dziecka to doniosłe święto dzieci na całym świecie. Przypomina o tym, że dziecko jako samodzielny podmiot ma swoje prawa i potrzeby, a jako osoba niedojrzała psychicznie
i fizycznie, powinna być otoczona troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną.
Światowy Dzień Praw Dziecka przypomina o konieczności respektowania ich praw do życia i rozwoju, swojej tożsamości, wolności, godności i nietykalności osobistej. Dzieci, podobnie jak dorośli mają prawo do swobody myślenia, wyznania i sumienia oraz wyznawania własnych poglądów i stowarzyszania się w celach pokojowych. Mają prawo do życia w rodzinie. Każde dziecko powinno być prawnie chronione od przemocy fizycznej i psychicznej. Każdemu dziecku należy się odpowiednie zabezpieczenie socjalne, zdrowotne, oświatowe i kulturalne. Każde dziecko ma też prawo do wypoczynku, wolnego czasu, zabawy a przede wszystkim, do znajomości swoich praw.

Przeprowadzony został konkurs plastyczny „Znam swoje prawa” .
 W świetlicy szkolnej , podczas zajęć świetlicowych również rozmawiano o prawach dziecka.

Podczas zajęć wykorzystywaliśmy materiały edukacyjne UNICEF otrzymane dzięki członkostwu  w Klubie Szkół UNICEF.