Wycieczka klas 8. w ramach programu "Poznaj Polskę"

Początek listopada uczniowie klas ósmych spędzili bardzo aktywnie. Najpierw przygotowali uroczystość z okazji 11 Listopada, a już na drugi dzień udali się na wycieczkę w ramach programu “Poznaj Polskę”.

Wycieczki szkolne realizowane są przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Polskiego Ładu. Program zatytułowany “Poznaj Polskę”  ma na celu przybliżenie uczniom historii, kultury oraz dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju.

W dniach 8-10 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w trzydniowej wycieczce, w ramach której odwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Kraków.

Zwiedzanie Krakowa obejmowało spacer po historycznym zespole miejskim Krakowa, Kościół Mariacki,Teatr Juliusza Słowackiego, Rynek Główny, Dom Jana Długosza, Wawel z katedrą, Dzwonem Zygmunta i grobami królewskimi, dzielnicę Kazimierz i Fabrykę Schindlera. Odbyliśmy też spacer śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Wawelu każdy uczeń starał się dotknąć serca Dzwonu Zygmunta, który według legendy może spełnić jedno życzenie. Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami i prawdopodobnie wielu uczniów miało życzenie z nim związane. A może nie? W końcu aby życzenie się spełniło nie można go wypowiadać na głos. Odwiedziliśmy też nadal czynną synagogę Remu na krakowskim Kazimierzu i położony w jej pobliżu kirkut - cmentarz żydowski. Zwiedzanie było bardzo intensywne o czym świadczy ilość kilometrów, które przeszliśmy podczas tych trzech dni - 35. Do Łambinowic wróciliśmy zmęczeni w późnych godzinach wieczornych. Na szczęście następny dzień był wolny od zajęć szkolnych więc każdy mógł odpocząć i spokojnie podzielić się wrażeniami z wycieczki z rodziną.