ILE MATEMATYKI W SPORCIE?

W ramach projektu „Odkrywcy Sekretów Nauki” realizowanego w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia z matematyki dla uczniów klas IV – VI prowadzone przez nauczycielki matematyki Panią Beatę Urzędowską i  Panią Edytę Figiel .


Wystartowaliśmy nietypowo, bo sala matematyczna przeniosła się do sali gimnastycznej, aby sprawdzić, ile matematyki jest w sporcie. Już o 9:00 rano w sobotę 17 marca liczna grupa uczniów naszej szkoły pędziła w ramach rozgrzewki  na Obozową 13, by dowiedzieć się, co się na tych zajęciach wydarzy?

Zaczęło się jak na zajęciach wychowania fizycznego: zbiórka w szeregu, podział na 3  grupy, wybór liderów, losowanie nazw grup: Logarytmy, Całki i Potęgi/ upss trudne pojęcia matematyczne,/.  Matematycy z klas IV-VI ruszyli na start i…… oto pierwsza konkurencja: „Podchody matematyczne”. Zadaniem każdej z grup było znaleźć 7 kopert, rozwiązać zadania, ułożyć hasło, a wszystko oczywiście na czas. Drugą konkurencją był „Przekładaniec” – tutaj uczniowie musieli wykazać się świetną znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia do 100 biegając i zapisując na przemian iloczyny i ilorazy. Liczby ujemne drużyny utrwalały podczas rzutów do kosza: trafiony + 2 punkty, nie trafiony -1 punkt.  W wyścigach rzędów ze związanymi nogami drużyny układały działania do podanych iloczynów, podpisywały figury geometryczne i  rozpoznawały kąty.  Biegi w wielkich workach okazały się o wiele łatwiejsze niż bieg i z jajkiem –zwłaszcza, że do końca nikt nie wiedział ,że na szczęście były one ugotowane.

 Najwięcej radości przyniosła konkurencja z balonami przywiązanymi do nóg, w której trzeba było  rozbić balona kolegi, jednocześnie pilnować, by samemu nie zostać zbitym.

Dla wyciszenia po „wybuchowej” konkurencji uczniowie klas czwartych tworzyli obrazy z prostokątów i kwadratów, rozwiązywali rebusy, labirynty i krzyżówki, a uczniowie  klas piątych i szóstych tworzyli „ kopuły geodezyjne” z papierowych rurek.  Szczęśliwi i pełni zapału do następnych zmagań z matematyką ,uczniowie zgodnie stwierdzili, że matematyka jest zauważalna we wszystkich dyscyplinach sportowych.  A gdzie jej poszukamy za tydzień?