Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu

15.09.2015r. odbyły się zajęcia dla uczniów klas II i III w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- prewencyjnej „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”.

Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu

Aż 3/4 sześcio- i ośmiolatków przekazuje swoje hasła innej osobie.  Natomiast 66% dziewcząt w wieku 7-12 lat przyznało, że podawało hasła innym. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Teen Angels oraz Wired Safety. Dzieci są bardzo naiwne w internetowych kontaktach z innymi ludźmi. Dodatkowo sprzyja temu pozorna anonimowość i fałszywe poczucie intymności.

Projekt "Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu"  ma za zadanie nauczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym ostrożności w sieci - o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie uświadamiać ma "Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu".

15.09.2015r w naszej szkole przeprowadzone zostały specjalne lekcje i pokazy dla uczniów klas II

i III. Główną tematyką zajęć była nauka postaw związanych z dbaniem o własne bezpieczeństwo w sieci, czyli zachęcanie do nieujawniania loginów oraz haseł.

Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób korzystać z ogólnodostępnych komputerów, portali społecznościowych oraz serwisów publicznych. Najmłodsi poznali również termin „netykieta” i zasady jej  przestrzegania.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując się dużą wiedzą w tym temacie. Zadawali pytania, opowiadali własne doświadczenia.

Zachęcamy do odwiedzania strony Internetowej projektu: Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu gdzie znajdziecie Państwo informacje na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Kodeks bezpiecznego surfowania

• Ustaw komputer w miejscu ogólnie dostępnym, tak, żeby widzieć, co dziecko robi.
  • Ustal z dzieckiem, ile czasu może spędzać przy komputerze.
  • Zawsze pytaj dziecko, co robi w sieci, w co gra, co ogląda.
  • Powtarzaj dziecku do znudzenia, że nie wolno mu nikomu obcemu w Internecie podawaćdanych osobowych: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, informacji o rodzinie.
  • Uświadom swoje dziecko, że rozmówca może być kimś innym niż tym, za kogo się podaje.
  • Zapowiedz, że będziesz co jakiś czas sprawdzać komórkę dziecka – dla jego własnego dobra.
  • Uświadom dziecko, że nie wszystkie informacje „z Internetu” są rzetelne i sprawdzone, naucz je korzystać z wiarygodnych źródeł.
  • Słuchaj, co dziecko mówi, żeby w porę rozpoznać zagrożenie; ustal, co ma zrobić,gdy jednak wejdzie na zakazaną stronę.
  • Zastanów się, czy twoje dziecko (w wieku 8-12 lat) musi mieć profil na portalu społecznościom. Z rówieśnikami ma codzienny kontakt w szkole - cenniejszy niż ten
    w świecie wirtualnym.
  • Pamiętaj, że dziecko może czasem popełnić błąd – świadomie bądź nie.
  • Nie obwiniaj go i nie lekceważ.
  • Gdy podejrzewasz, że dziecko mogło się uzależnić od komputera, Internetu – skonsultuj się koniecznie z psychologiem.
  • Gdy podejrzewasz, że dziecko mogło paść ofiarą cyberprzestępstwa – powiadom policję.