UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTÓW PATRIOTYCZNYCH REALIZOWANYCH W NASZEJ SZKOLE

Dnia 12.04.2018r. w Szkole Podstawowej w Łambinowicach odbyło się uroczyste podsumowanie projektów patriotycznych. Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Rokiem dla Niepodległej”,    w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wprawdzie 100 lat wolności będziemy obchodzić w listopadzie, ale już od września 2017 rozpoczęliśmy nasze przygotowania do tego wielkiego jubileuszu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łambinowicach uczestniczyli w dwóch projektach patriotycznych ,,Moja Niepodległa” i V edycji konkursu ,,Szkoła młodych patriotów”. Realizację naszych przedsięwzięć objął honorowym patronatem Wójt Gminy Łambinowice.

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła młodych patriotów v edycja

Aby pokazać, że współczesny patriotyzm to także pomoc drugiemu człowiekowi, zorganizowaliśmy akcję charytatywną ,,Kotylion wdzięczności”. Dzięki otwartym sercom uczniów naszej szkoły, zaproszonych gości, mieszkańców naszej gminy, wolontariusze zebrali 840 zł. Pieniądze przekazaliśmy żyjącym powstańcom warszawskim, do których napisaliśmy list. Otrzymaliśmy piękne podziękowania od Fundacji Państwa Podziemnego. Wszystkich zaproszonych gości: Opolskiego Kuratora Oswiaty pana Michala Sieka, Wójta Gminy Łambinowice pana Tomasza Karpińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy pana Jarosława Gawlika i wielu innych przywitała laureatka Ogólnoszkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej – Julia Garbalińska. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piękną pieśń z repertuaru Jana Pietrzaka ,,Żeby Polska była Polską”. W tym roku w naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spektakl pt. ,,Wolność  kocham i rozumiem” według autorskiego scenariusza pani Ilony Karpińskiej, przygotowany przez autorkę przy wsparciu pani Małgorzaty Cieślińskiej, pani Moniki Płóciennik-Łapki, pani Anny Hemon, pana Roberta Hałuba i kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły,spektakl obejrzało kilkuset widzów. Jeszcze raz mogliśmy przeżyć najważniejsze, najbardziej wzruszające, a także te optymistyczne sceny z tego spektaklu. Widzowie z zachwytem oglądali nasze występy. Następnie Marta i Zuzia poprowadziły konserwatorium na temat ,,Patriotyzm na co dzień”. Zaproszenie do dyskusji przyjęli: Wójt Gminy Łambinowice pan Tomasz Karpiński, Dyrektor naszej szkoły pan Jarosław Figiel, Aleksandra Raróg i Zosia Figiel – uczennice klasy 7a, uczennica klasy 4b – Łucja Rokosz i najmłodszy uczestnik z klasy 3b – Patryk Mućka. Prowadzące zadały gościom wiele pytań m.in. Czy Twoim zdaniem dbanie o środowisko jest przejawem patriotyzmu? Kto jest według Ciebie największym patriotą w Polsce i dlaczego? Odpowiedzi wszystkich uczestników zostały nam w sercach i przybliżyły nam ich zdanie o patriotyzmie w dzisiejszych czasach. Pierwszym z zadań, które wykonaliśmy w ramach V Edycji,, Szkoły młodych patriotów ‘’był konkurs plastyczny na wykonanie plakatu pt. ,,100 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości’’. Celem konkursu było promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu. Pani Małgorzata Cieślińska ogłosiła wyniki. Laureatami zostali m.in. Małgorzata Zacharów, Aneta Plachta i Kacper Ojrzanowski. Najpiękniejsze prace mogliśmy podziwiać na naszej uroczystości. Następnie mogliśmy usłyszeć recytację w wykonaniu Dawida Bocheńskiego, który zajął II miejsce w Ogólnoszkolnym Konkursie Poezji Patriotycznej. W listopadzie odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej, wyniki przedstawiła pani Anna Hemon, a nagrody wręczył pan Kurator. Największy zachwyt jury i publiczności wzbudziła interpretacja utworu Jana Kaczmarka ,,Mury” wykonana przez Emilię Cichy, którą mogliśmy usłyszeć. II miejsce zajęła Łucja Rokosz, którą także mieliśmy okazję podziwiać. W trakcie realizacji projektu musieliśmy się także wykazać wiedzą historyczną. W styczniu odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Wiedzy Patriotyczno-Historycznej. Brało w nim udział 29 uczniów klas V-VII. Uczestnicy wykazali się wiedzą na temat ważnych wydarzeń, postaci, miejsc związanych z burzliwymi dziejami naszego kraju. Wyniki przedstawiła pani Ilona Karpińska, pod której okiem przygotowywaliśmy się do tego konkursu. Po ogłoszeniu wyników usłyszeliśmy wiersz ,,O Boże" w wykonaniu Zuzanny Półciennik-Łapki. Co dziś znaczy być patriotą? Jak we współczesnym świecie, pełnym chaosu, niepewności  i niewyobrażalnych zagrożeń, ale innych niż te np. z czasów I-II wojny światowej, utrzymać wizerunek patrioty? Jakimi zachowaniami patriota dziś powinien się charakteryzować? Takie pytania postawiono nam - uczniom, ale także nauczycielom Szkoły Podstawowej w Łambinowicach w grudniu 2017r. Wtedy analizowaliśmy przykłady ludzkich zachowań,a w styczniu 2018r. przyszedł czas na pracę klas ze swoimi wychowawcami - czyli tworzenie kodeksu patriotycznego. Pani Violetta Junka ogłosiła wyniki. I miejsce w kategorii klas I-III zajęła klasa Ia, która zaprezentowała nam swój kodeks. Następnie usłyszeliśmy wzruszającą interpretację utworu w wykonaniu zwyciężczyni Ogólnoszkolnego Konkursu Recytatorskiego o tematyce patriotycznej i jenieckiej w kategorii klas IV-VII - Oliwii Drewniak. Pozostałych laureatów zaprezentowała pani Ewa Szczepanowska. Po ogłoszeniu wyników usłyszeliśmy Nikolę Zalewską, która zaprezentowała wiersz Władysława Broniewskiego ,,Bagnet na broń" oraz Karolinkę Jankowską, która recytowała liryk ,,Ojczyzna". Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, głos zabrała pani Ilona Karpińska- koordynator projektów i pan Jarosław Figiel. Podziękowali wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w realizację zadań konkursowych i przygotowanie wspaniałej uroczystości. Pan Kurator Michał Siek  i Wójt Gminy Łambinowice byli zachwyceni naszymi poczynaniami. Wszyscy stwierdzili, że zasłużyliśmy na miano ,,Szkoły młodych patriotów’’.