V edycja konkursu "Szkoła młodych patriotów"

Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rokiem dla niepodległej”, w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wprawdzie 100 lat wolności będziemy obchodzić za rok, ale już w tym roku szkolnym rozpoczęliśmy nasze przygotowania do tego wielkiego jubileuszu. Uczniowie
SP w Łambinowicach uczestniczą w dwóch projektach patriotycznych „Rok dla niepodległej’’
i V edycji konkursu „Szkoła młodych patriotów”. Realizację naszych przedsięwzięć objął honorowym patronatem Wójt Gminy Łambinowice.

Znalezione obrazy dla zapytania gmina łambinowice

Realizacja zadania 2. w ramach projektu "Szkoła młodych patriotów"

W dniu 07.11.2017r. odbył się finał konkursu plastycznego na wykonanie plakatu
pt. „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Celem konkursu było promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa, a także uczczenie okrągłej rocznicy, która przypadnie w 2018r. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 5-7 szkoły podstawowej. Zanim przystąpili do pracy zgromadzili informacje na temat odzyskania niepodległości, a także wykazali się własną wiedzą. Uczniowie wykonywali prace indywidualnie na dwóch lekcjach plastyki, ich zadaniem było dokonać samodzielnej interpretacji tematu i idei mu przyświecającej. Każdy starał się, aby jego pomysł był oryginalny, a plakat estetycznie wykonany. Zabrali się ochoczo do pracy i chętnie wzięli udział w konkursie.

Plakaty można było wykonać w dwóch formatach: 50x70cm lub 100x70cm. Dopuszczalne były różne techniki plastyczne: rysunek, malarstwo, grafika, collage, fotografia i inne w celu ukazania przez młodych twórców uczuć skojarzeń i przemyśleń wynikających z analizy źródeł historycznych.

Na konkurs wpłynęło 75 prac, co stanowi 90% uczniów klas V-VII.

W skład jury weszli nauczyciele uczący w naszej szkole: Pani Monika Płóciennik-Łapka, nauczyciel plastyki; Pani Ilona Karpińska – nauczyciel historii i plastyki oraz Pani Małgorzata Cieślińska – kierownik świetlicy.

Komisja wybrała 11 plakatów, które zostały nagrodzone. Uczniowie wykazali się ogromną inwencją twórczą i w swoich plakatach użyli różnych środków plastycznych.

Końcowe wyniki konkursu na plakat „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”:

GRAND PRIX – Małgorzata Zacharów, uczennica klasy 7a

I miejsce – Aneta Plachta, kl. 6a

II miejsce – Zuzanna Płóciennik-Łapka z kl.7b i Aleksandra Raróg z kl. 7a

III miejsce – Michał Mazurek z kl. 5a, Michał Bagiński z kl. 7b i Kacper Ojrzanowski

z kl. 7b

IV miejsce – Dawid Matuszewski – kl. 6a

Wyróżnienia: Igor Pytlik – kl. 5b,Wojciech Urzędowski, kl. 6b i Gracjan Ligas z kl. 7b.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły również wybrali najpiękniejsze plakaty. W sali gimnastycznej rozłożone zostały prace. Każdy uczeń wybrał trzy najlepsze. Dzieci nie znały twórców dzieł. Społeczność uczniowska najbardziej doceniła następujących autorów.

I miejsce – Wojciech Urzędowski, kl. 6b

II miejsce – Dawid Matuszewski z kl.6a

III miejsce – Gracjan Ligas z kl. 7b

Nagrodzone plakaty zostały wyeksponowane na parterze szkoły.

Realizacja zadania 6 w ramach projektu "Szkoła młodych patriotów"

Dnia 20 listopada 2017 w PSP im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Łambinowicach,
w ramach realizacji zadań V edycji szkoły młodych patriotów odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Pieśni  Patriotycznej, którego celem było popularyzacja pieśni patriotycznych i żołnierskich wśród dzieci
i młodzieży, rozwijanie zamiłowania do śpiewu, jako jednej z form działalności muzycznej, uświadomienie roli pieśni historycznych w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości współczesnego Polaka - patrioty poprzez zainteresowanie historią oraz promowanie młodych talentów. Zróżnicowanie repertuaru i pojawianie się mniej znanych pieśni i utworów świadczy o wzroście zainteresowania takim sposobem rozbudzania patriotyzmu wśród młodych Polaków. Uczniowie naszej szkoły od października (pod czujnym okiem nauczycieli muzyki
i kształcenia zintegrowanego przygotowywali się do konkursowych zmagań).

Konkurs skierowany był do uczniów klas I - VII z PSP w Łambinowicach. Uczestnicy podzieleni zostali na kategorie wiekowe I - III oraz IV - VII i kategorie wykonawcze tj. soliści, duety i tercety.
 W konkursowe szranki stanęło 30 uczniów.

Komisja konkursowa w składzie:

- p. mgr Ilona Karpińska - j. polski, historia, muzyka

- p. mgr Anna Hemon - edukacja wczesnoszkolna

- p. mgr Paweł Leński - muzyka

Biorąc pod uwagę dobór repertuaru, przygotowanie, intonację, znajomość tekstu pieśni lub piosenki, ogólny wyraz artystyczny oraz estetyczny i odpowiedni strój jury wyłoniło następujących laureatów
i przyznało następujące nagrody - Grand Prix oraz I, II i III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych.

Grand Prix: Emilia Cichy kl. III c- "Mury"

KL.I- III

1 miejsce: Michalina Kublin i Maciej Paszkowski kl. III b - "Przybyli ułani"

2 miejsce: Julia Kania i Kacper Borek kl. I a - "Jesteśmy Polką i Polakiem" i nagroda publiczności