Szkolne "Czytanie na śniadanie"

" Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem. "

Słowa Kornela Makuszyńskiego stały się mottem apelu szkolnego poświęconego promocji czytelnictwa wśród naszych uczniów. To zbiorowe spotkanie z książką, a dokładniej ze słowem pisanym przygotowała świetlica szkolna przy udziale zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów.

Głównym celem spotkania było zachęcenie uczniów do zmiany mentalności w sposobach spędzania czasu wolnego. Oderwania wzroku od monitorów komputerów, telefonów. Zebraniu myśli i skupieniu uwagi na tekście literackim, zamiast na myślowych skrótach sms-ów czy facebooka. Oczywiście, że od tych technicznych nowinek nie uciekniemy, co też nie było naszym zamiarem, ale mieliśmy na celu wskazanie uczniom alternatywnego rodzaju rozrywki jakim jest czytanie książek.
Nasza praca rozpoczęła się już z początkiem roku szkolnego, gdyż hasło " Czytanie na śniadanie" realizujemy w praktyce, w świetlicy po kilka razy w tygodniu, czytając głośno baśnie, legendy i opowiadania. Apel stał się jedynie zbiorową formą tego przedsięwzięcia.
  Jego formuła polegała na zainspirowaniu uczniów do sięgnięcia po książkę,  poprzez przeczytanie kilku ciekawych przygód rówieśnika naszych słuchaczy, czyli "Mikołajka" autorstwa R. Goscinnego. W rolę lektorów wcieliły się pani pedagog Ewa Szczepanowska oraz uczennice Jessica Sacha i Zuzanna Kozakiewicz.Gościem honorowym naszego wspólnego czytania był pan Marek Kryjom pseudonim " Mały", członek zespołu muzycznego " Piersi". Skierował on do uczniów kilka słów, w których podkreślił ogromne znaczenie czytania dla każdego człowieka, a na finał zaśpiewał wraz z wszystkimi uczestnikami  piosenkę promującą książki i czytelnictwo. Słowa do piosenki napisała pani kierownik  świetlicy Małgorzata  Cieślińska do znanej wszystkim melodii przeboju  zespołu " Piersi" pt. " Bałkanica". Dzięki temu uczniowie nie tylko mieli okazję posłuchać tekstu literackiego, ale dobrze się przy tym bawić. W ten sposób czytanie zostało skojarzone z zabawą i radością. A dodatkową atrakcją były dedykacje dla każdego ucznia z autografem członka zespołu " Piersi", które mamy nadzieję posłużą jako zakładki do książek.