Bezpieczna droga do szkoły

27.09.2016 odbyło się spotkanie uczniów z klas I – III z policjantem dzielnicowym
Piotrem Orlińskim. Spotkanie miało na celu  przypomnienie zasad dotyczących bezpieczeństwa uczniów m.in. w drodze do i ze szkoły.

Ważne informacje dla uczniów:

Bądź bezpieczny w drodze do szkoły

1. Sygnalizacja świetlna:
    - czerwone – STÓJ !!!
    -  zielone – IDŹ.
  2. Przejście przez jezdnię:
    - możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
    - zanim przejdziesz, zatrzymaj się na brzegu chodnika
    - zawsze spójrz na drogę i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni: najpierw spójrz w lewo potem w prawo i znowu w lewo
    - jeśli droga jest wolna, przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność,
    - nigdy gwałtownie nie wbiegaj na jezdnię,
    - w czasie zabawy nie spychaj innych dzieci na jezdnię,
    - idź lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody,
    - twój tornister oraz ubranie muszą mieć elementy odblaskowe.

Ruch pieszych:
1. Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
2. Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi.
3. Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.

Korzystanie z roweru, motoroweru, samochodu:
1. W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.
2. Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.
3. Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.

Rower i jego obowiązkowe wyposażenie:
1. Z przodu światło białe lub żółte.
2. Z tyłu światło czerwone.
3. Przynajmniej jeden sprawny hamulec.
4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
5. Rowerzysta, który dba o swoje bezpieczeństwo, powinien także mieć na głowie kask, który w razie upadku może go uchronić przed urazem głowy oraz jeździć w kamizelce odblaskowej, dzięki której jest z daleka widoczny dla innych pojazdów poruszających się na drodze.

Bezpieczeństwo w szkole

Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem. Pamiętajcie, że musicie sami również zadbać o nie zadbać. Jest wiele sytuacji, które wymagają od Was stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa, nie zawsze jednak o tym pamiętacie.

Oto kilka rad:
- Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, to on odpowiada za Twoje bezpieczeństwo w szkole.
- Nigdy nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz, np. gdy spowodujesz pożar czy zalanie pomieszczenia.
- Nie dokuczaj młodszym i słabszym kolegom, ty też kiedyś byłeś na ich miejscu; pomyśl, jak byś się czuł, gdyby to Tobie dokuczano.
- Mów do kolegów po imieniu, nikogo nie przezywaj, to nie jest miłe i zazwyczaj wzbudza agresję.
- Nie bierz bez pozwolenia cudzych rzeczy, właściciel może to odebrać jako zwykłą kradzież.
- Nie przynoś do szkoły większych kwot pieniędzy, nigdy nie zostawiaj pieniędzy i wartościowych przedmiotów „na widoku”,bo może się okazać, że je stracisz.
- Zgłoś wychowawcy, gdy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy. Jeśli ktoś postępuje źle, łamie normy, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje.
- Jeśli jesteś szykanowany przez kolegów i koleżanki, poinformuj o tym fakcie kogoś dorosłego: nauczyciela, rodziców, pedagoga szkolnego. Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc dorosłym o przemocy, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz - krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.
- Pamiętaj, zamiast osób, które lubią Cię za to, co masz wybieraj tych, którzy cenią Cię za to, kim jesteś.

Zachęcamy do odwiedzania strony : Bezpieczna droga do szkoły